Kulturní a informační centrum Ivančice- Výstava Alphonse Mucha: Svety kvetov


zľava 100% zľava na vstupné

100% zľava na vstupné na výstavu Alphonsa Muchy v rámci Muchovej cesty v Pamätníku A. Muchu v Ivančiciach


Kulturní a informační centrum Ivančice- Výstava Alphonse Mucha: Svety kvetov

Alphonse Mucha: Svety kvetov

Výstava Alphonse Mucha: Flower Worlds kladie dôraz na najčastejšie používaný motív Muchy, kvety a prírodu vôbec.

Výstava je súčasťou projektu Mucha Trails, ktorého ambíciou je zaujať miesta spojené so životom a dielom Alfonza Muchu po celom svete. Ivančice, Muchovo rodné mesto, je neoddeliteľnou súčasťou týchto miest.

Kvety sú jednou z najcharakteristickejších častí Muchovho grafického štýlu. Výstava, ktorú môžete navštíviť pri Pamätníku Alfonza Muchu, je spojená kvetmi. Svetoznámy "le štýl Mucha" má charakteristickú kompozíciu, v ktorej vyniká pôvabná žena, harmonicky usporiadaná s kvetmi a inými prírodnými motívmi, často umiestnenými v architektonickom rámci. Výstava zameraná na Muchovo využitie kvetinových motívov skúma použitie kvetinových motívov, mapuje Muchove kvetinové svety a ich posolstvo.

Alfonz Mucha však kvety používal nielen ako komunikačný prostriedok, ale vo viacerých prípadoch aj ako ústredný motív diela. Príkladom je polovica dekoratívneho panelu "Ovocie a kvety" a predovšetkým jeden z najznámejších Muchových cyklov, Kvety, kde štyri éterické rusalky predstavujú ružu, dúhovku, karafiát a ľalia. "Je to jasný prípad, keď umenie oslavuje krásu v každom jednom prípade. Mucha len s tlmenými farbami a harmonickou kompozíciou dodávala každej scéne pocit pokoja a tichej radosti." (knihy Ivan Lendl: Alfonz Mucha)

Ďalším príkladom, na prvý pohľad menej nápadným, je použitie kvetinových motívov v azda najznámejšom Muchovom diele (okrem slovanského eposu), plagáte "Zverokruh" (niekedy nazývanom aj "zverokruh" v češtine). Zobrazuje ženu z profilu s nápadným kryštálom zasadeným do diadému. V spodnej časti Mucha umiestnila Slnko, podopreté kruhovým kvetom, oproti sebe, a Mesiac, ku ktorému je pripojený zväzok makov.

Pre ilustráciu kontextu výstavu dopĺňajú fotografie fasád secesných budov na Morave a Slovensku od profesora Petra Schuberta, člena Wiener Künstlerhaus. Profesor Schubert vytvára "umelecký dokument" prostredníctvom fotografií fasád secesných budov. Nepravidelné okraje obrazov predstavujú detaily "vytrhnuté z fasád" a zodpovedajú fotografickej praxi okolo roku 1900.

 

Detstvo a mladosť prežil Alfonz Mucha v Ivančiciach. Okrem výstavy, pamätnej tabule a niekoľkých predmetov nesúcich jeho meno stojí za to zažiť aj tematickú prechádzku Dve lásky Alfonza Muchu. Zavedie nás na 11 miest spojených s jeho životom v Ivančiciach, od školy a Jůlinkinej prvej lásky, cez Kostol Nanebovzatia Panny Márie, kde si ako malý chlapec vyryl svoje iniciály na lavicu, až po pútnický kostol sv. Jakuba, jedno z jeho obľúbených miest. Viac informácií nájdete na stránkach Brno Destination tu. Zvukového sprievodcu si môžete stiahnuť tu. Brožúru si môžete stiahnuť tu.

 

Výstavu si môžete denne pozrieť pri Pamätníku Alfonza Muchu na Palackého námestí 9. Ďalšie výstavy z tejto série sa nachádzajú v Moravskom Krumlove, Hrušovanoch nad Jevišovkou a tento rok po prvýkrát aj v Piešťanoch. Projekt Mucha Trails a séria výstav Alphonse Mucha: Flower Worlds vznikli z iniciatívy Nadácie Mucha. Viac informácií nájdete na stránkach www.muchatrail.euwww.muchafoundation.org a www.jizni-morava.cz.

Fotogaléria

https://ivancice.colosseum.eu/cs/uvod

+420546451870

kic.ivancice@seznam.cz

Palackého nám.9
66491 Ivančice

Trnavský kraj, SVK

logo Tour Centrope logo BSK