TIP NA VÝLET: Z Pezinka na Babu po modrej 


pred 2 rokmi


Placeholder image

Na tejto trase vás očarí prekrásna príroda Malých Karpát a túru zvládnu aj menej skúsení turisti. Svoje putovanie začnite v Zámockom parku v Pezinku. Založil ho v roku 1884 gróf František Pálfy na mieste vtedajších lúk a polí. Dnes tu prevládajú javor mliečny, javor horský, lipa malolistá, jelša lepkavá a s ďalšími stromami a kermi vytvárajú vhodné prostredie pre množstvo vtáčích druhov. Žije tu napr. sova lesná, žlna zelená či ďateľ hnedkavý. Tunajšie budovy sa kedysi využívali ako kravíny, súčasťou kejdového hospodárstva bol aj rybník, ktorý zachytával vodu z rozpusteného snehu a početných prameňov z okolitých svahov. Slúžil na chov rýb, ktoré spestrovali jedálniček našich predkov. Na okolitých lúkach žilo množstvo živočíchov - zajace, jarabice či škovránky a dokonca aj sysle, ktoré tu už dnes neuvidíte. Na rybníku hniezdia viaceré druhy vtákov a množí sa tu aj ropucha.

Súčasťou túry je aj prechádzka vinohradmi, ktoré sa časom zmenili. Nízke vinohrady sa premenili na súčasné veľkoplošné “plantáže” a táto drastická zmena poznačila najmä tunajšie ekosystémy. Z pôvodných dubových lesov ostali len fragmenty - viditeľné napr. na Starej hore. Pre toto územie je charakteristickou rastlinou konvalinka, ktorá vás v čase kvitnutia bude sprevádzať svojou prenikavou vôňou. V dubových lesoch sa dobre žije aj poľovnej zvery - srncovi hôrnemu, svini divej a umelo nasadenému danielovi škvrnitému.

Počas tohto výletu zavítate aj do bukových lesov, ktorým dominuje buk lesný, žijúci v spoločnosti hrabov a javorov. Bežne sa tu vyskytujú aj niektoré šelmy ako kuna a líška. Hniezdi tu bocian čierny aj myšiak hôrny. Sledujte modrú značku a dostanete sa až na Pezinskú Babu odkiaľ sú pekné výhľady celoročne.

Zdroj: m.pezinok.skwww.bratislavskykraj.sk.

Viac info TU: https://bratislavskykraj.sk/po-modrej-turistickej-znacke-z-pezinka-na-babu/

Fotogaléria

logo Tour Centrope logo BSK